Skip to main content
search

Zaczerwienienie skóry lub dokuczliwe swędzenie mogą świadczyć o egzemie. Jest to problem dermatologiczny związany z zapaleniem wierzchniej warstwy skóry. Egzema to przypadłość bardzo uciążliwa oraz negatywnie wpływająca na komfort codziennego życia, dlatego warto wiedzieć, jak się objawia, aby w odpowiednim czasie rozpocząć skuteczne leczenie. Co zatem warto wiedzieć na temat tego schorzenia?

Czym dokładnie jest egzema?

Egzema to choroba zapalna skóry dotykająca jej wierzchnią część. Jej przebieg może być delikatny lub mieć ostry charakter – znacznie wpływający na codzienne funkcjonowanie. Stan zapalny skóry, którym jest egzema, należy do przewlekłych. Ze względu na to określa się czas, w którym objawy ulegają wyciszeniu oraz czas reemisji, kiedy powracają. Egzema może pojawiać się w różnych okresach życia, a jej przebieg może się różnić za każdym razem. Podczas reemisji na skórze osób chorych pojawiają się liczne zmiany mogące powodować rany.

Egzema zwana jest również wypryskiem kontaktowym i rozróżnia się kilka jej rodzajów. Egzema egzogenna pojawia się na skutek kontaktu skóry z daną substancją pochodzącą z zewnątrz. Natomiast egzema endogenna dotyczy wrodzonej skłonności konkretnej osoby do różnorodnych zmian skórnych. Egzema najczęściej pojawia się na dłoniach, jednak w praktyce występuje na całym ciele, również na twarzy.

Leczenie egzemy (kontaktowego wyprysku)

Przyczyny egzemy

Stan zapalny skóry nie jest wywoływany infekcjami, dlatego też przyczyną pojawiania się egzemy upatruje się w czynnikach alergicznych. W przypadku egzemy egzogennej stan zapalny na skórze wywoływany jest na skutek kontaktu skóry z substancją uczulającą, czyli alergenem. W życiu codziennym otacza nas wiele alergenów, które mogą aktywować egzemę. Należą do nich między innymi kosmetyki, pasty do zębów, leki, gumowe lub metalowe części odzieży oraz sztuczne materiały i produkty spożywcze. Natomiast w przypadku egzemy endogennej duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne oraz powiązane problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego.

Jak objawia się egzema?

Egzema u każdej osoby może mieć nieco inny przebieg. Jednak w większości przypadków początkowy stan choroby ujawnia się poprzez pojawienie się na skórze zaczerwienienia oraz obrzęku. Te w późniejszym etapie przekształcają się w czerwone plamy wystające nad powierzchnię skóry. Mają tendencję do złuszczania się, a co więcej na skórze osoby chorej mogą pojawiać się drobne grudki lub pęcherzyki z płynem, który po pęknięciu tworzy kolejne wykwity.

Zmianom na skórze towarzyszy dodatkowo dokuczliwe swędzenie, suchość skóry oraz pieczenie. Ponadto skóra jest bardzo wrażliwa i szybko ulega uszkodzeniom i podrażnieniom. Mimo tak uporczywych objawów nie jest to choroba infekcyjna, dlatego też nie można się zarazić egzemą poprzez kontakt z osobą chorą.

Czy można zapobiegać egzemie?

Egzema jest chorobą związaną z alergiczną reakcją skóry na daną substancję lub ma podłoże genetyczne. W pierwszym przypadku można ograniczyć ponowne pojawienie się egzemy poprzez eliminację kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną. Skuteczne w przypadku alergii na dane produkty spożywcze, środki chemiczne, czy kosmetyki będzie ich wyeliminowanie z codziennego życia.

Leczenie egzemy

Egzema jest dość ciężkim i długotrwałym w leczeniu schorzeniem. Aby móc skutecznie wybrać sposób leczenia, należy przede wszystkim określić przyczynę jej pojawienia się – a więc czy jest powodowana przez czynniki zewnętrzne, czy też uwarunkowana genetycznie. W tym celu wykonuje się testy alergiczne, które mają za zadanie wskazać alergen. Po jego zidentyfikowaniu lekarz przepisuje leki przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo stosuje się maści poprawiające kondycję skóry oraz łagodzące.

Pielęgnacja skóry

Dużą rolę w procesie leczenia egzemy odgrywa pielęgnacja skóry. Należy szczegółowo przestrzegać zaleceń lekarza oraz regularnie się do nich stosować. Przede wszystkim trzeba dbać o stałe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Przy czym nie należy stosować przypadkowych produktów ogólnodostępnych w aptekach bez recepty. Muszą to być produkty wskazane przez lekarza i dopasowane do indywidualnej problematyki pacjenta.

Ponadto skóry nie można zbyt schładzać i przegrzewać. Ubrania powinny być luźne, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów, tak aby nie ocierały skóry. Nie zaleca się również zbyt długich kąpieli – do 10 minut maksymalnie, a podczas mycia powinno używać się letniej wody. Zaraz po umyciu skóry należy ją osuszyć oraz zaaplikować odpowiedni preparat nawilżający. Do codziennej pielęgnacji należy używać żelów i pianek myjących, które wyrównują pH, kremów i preparatów odbudowujących płaszcz lipidowy oraz kremów zmiękczających. W lecie powinno unikać się długotrwałego przebywania na skórze, które może ją dodatkowo podrażniać, natomiast zimą chronić ręce i całe ciało przed ujemnymi temperaturami.

Wybór produktów do pielęgnacji skóry z egzemą każdorazowo należy konsultować z dermatologiem. Aby leczenie i pielęgnacja skóry przyniosły efekty, wymagana jest regularność stosowania preparatów zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dieta

Wraz z pokarmem dostarczamy do organizmu cenne witaminy i substancje odżywcze. W przypadku reakcji alergicznej na dany produkt należy go oczywiście wyeliminować z diety. Ale dodatkowo codzienną dietę warto wzbogacić o produkty poprawiające kondycję skóry oraz jej nawilżenie. Dlatego też osoby z egzemą w swojej diecie powinny uwzględnić oleje roślinne, siemię lniane, ryby oraz orzechy włoskie, które pozwalają utrzymać prawidłowe nawodnienie skóry. Dodatkowo w diecie nie powinno zabraknąć witamin A i E pozytywnie wpływających na kondycję skóry. Ich źródłem są przede wszystkim produkty pełnoziarniste, zielone warzywa oraz jajka. Należy również zadbać o suplementację witaminy D oraz spożywanie co najmniej 2 litrów wody w ciągu dnia.

Zostaw komentarz