Skip to main content
search
Problem trądziku, krost i zaskórników jest znany każdemu, bez względu na wiek czy płeć. Szczególnie okres dojrzewania kojarzy się z różnego rodzaju zmianami skórnymi, które w mniejszym lub większym stopniu mogą powodować dyskomfort i wpływać na naszą samoocenę. Przyczyny trądziku są bardzo zróżnicowane – to dlatego czasami skóra samoistnie wycisza się, gdy poziomy hormonów osiągną równowagę, a w niektórych przypadkach będziemy się zmagać z wykwitami przez całe życie.

Szczególnie nieestetyczne i problematyczne są tzw. pryszcze podskórne znajdujące się pod warstwą naskórka. Ich cechą charakterystyczną jest brak wyraźnej główki, co utrudnia ich usunięcie. Ponadto wszelkie próby wyciskania pryszcza podskórnego mogą prowadzić do trwałych blizn i zaostrzenia problemu.

Jak wobec tego radzić sobie z takimi zmianami? Kiedy należy zgłosić się po pomoc do specjalisty, a kiedy można podjąć próbę samodzielnej walki z pryszczem? O tym przeczytasz w tym artykule.

Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych

Zacznijmy od przyjrzenia się czynnikom sprzyjającym powstawaniu podskórnych pryszczy. Jedną z głównych przyczyn jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Nadmiar łoju w połączeniu z zanieczyszczeniami gromadzącymi się na cerze może doprowadzić do zatykania ujść mieszków włosowych i powstawania wykwitów w warstwie rogowej naskórka.

Jeśli aktywnych podskórnych zmian jest kilka, mogą być wynikiem torbielowatej odmiany trądziku, inaczej nazywanej trądzikiem grudkowo – cystowym. Do jego rozwoju przyczyniają się zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu (zbyt wysoki poziom androgenów), prowadzące do nadprodukcji sebum i zatkania ujścia gruczołów łojowych. Na zaburzenia w funkcjonowaniu hormonów, zwłaszcza u kobiet mają także wpływ różne choroby m.in. zespół policystycznych jajników czy niedoczynność lub zapalenie tarczycy.

Co jeszcze może przyczyniać się do tworzenia podskórnych pryszczy? Zbyt intensywny lub nieodpowiedni sposób pielęgnacji skóry, np. stosowanie tłustych kremów zapychających pory lub przesuszających, które w efekcie prowadzą do nadprodukcji łoju. Nakładanie grubych warstw kosmetyków, niewystarczające oczyszczanie skóry wieczorem – także będzie powodowało tworzenie się stanów zapalnych i trudnych do usunięcia zmian skórnych.

Nieodpowiednia prozapalna dieta, obfitująca w cukry proste, przetworzoną żywność, uboga w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze to także główny wróg pięknej cery. Nie bez znaczenia jest także nasz styl życia – nadmiar stresu i niedobory snu wpływają na niską odporność organizmu, która może prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje skórne, zaburzeń hormonalnych i rozwoju chorób metabolicznych, które mają bezpośrednie przełożenie na stan skóry.

Zdarza się, że skłonność do tworzenia się pryszczy podskórnych otrzymujemy w genach. Jednak nie oznacza to, że osoby, których rodzice cierpią na problemy skórne, są skazane na to samo. Predyspozycje genetyczne  potrzebują zapalnika, by się w pełni rozwinąć. Dlatego też, prowadząc zdrowy styl życia i stosując odpowiednią dla naszej skóry pielęgnację, możemy zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych wykwitów podskórnych.

Jak rozpoznać pryszcza podskórnego od innych zmian skórnych?

Pryszcze podskórne mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ nie mają charakterystycznej ropnej główki, która występuje u zwykłych pryszczy. Zazwyczaj wyglądem przypominają one małe cysty lub twarde guzki, zasłonięte przez warstwę naskórka. Większe zmiany mogą być bolesne w dotyku i powodować dyskomfort. Najczęściej pryszcze podskórne mają lekko czerwony lub siny odcień.

Dlaczego właściwa identyfikacja zmian skórnych jest tak istotna? Ponieważ może się zdarzyć, że pomylimy pryszcza z kaszakami, trądzikiem różowatym, włókniakami, czy łagodnymi zmianami nowotworowymi, jakimi są tłuszczaki. Jeśli masz trudności w identyfikacji pryszcza podskórnego, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem, który dokładnie zbada Twoją skórę i postawi właściwą diagnozę.

anatomia pryszczaPo czym poznać, że mamy do czynienia z pryszczem podskórnym? Jednym ze sposobów na jego rozpoznanie jest samodzielne badanie skóry palcami. Pryszcze podskórne są zazwyczaj umiejscowione głęboko pod skórą i mają twardą konsystencję. Często występują w okolicach podbródka, policzków, linii włosów, szyi oraz na plecach i klatce piersiowej. Jeśli zmiana jest bolesna w dotyku – możemy być prawie pewni, że to pryszcz.

Do pryszczy podskórnych zaliczają się także czyraki, czyli ropne zmiany spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. Odróżniają się nieco większymi wymiarami niż zwykły pryszcz i wysoką bolesnością. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie zgłoś się do dermatologa.

Dlaczego tak trudno pozbyć się pryszczy podskórnych?

Pryszcze podskórne są trudne do wyleczenia, ponieważ zwykle rozwijają się głęboko pod skórą, co utrudnia dotarcie do nich leków i kosmetyków. W przeciwieństwie do zwykłych wykwitów, które mają wyraźną ropną końcówkę, pryszcze podskórne to zatkane gruczoły łojowe, objawiające się zaczerwienioną, twardą i bolesną grudką, zlokalizowaną głęboko pod wierzchnią warstwą naskórka.

Kolejna przyczyna trudności związanych z pozbyciem się na dobre podskórnych wykwitów jest taka, że zwykle są one wynikiem różnych problemów hormonalnych lub chorób i stanów zapalnych toczących się w organizmie. Oznacza to, że skuteczne leczenie musi być holistyczne i ukierunkowane na konkretną przyczynę, a nie tylko na objawy w postaci zmian skórnych.

Sporym utrudnieniem jest także fakt, że pryszczy podskórnych nie da się, a nawet nie wolno wyciskać. Każda podjęta przez nas próba może pogorszyć sytuację, doprowadzić do zwiększenia stanu zapalnego, rozniesienia ogniska zapalnego w inne miejsca, pojawienia się blizny w wyniku zadrapania, a nawet do rozlania pryszcza pod skórą. Z kolei pryszcz pozostawiony sam sobie również może powodować powikłania i pozostawić po sobie nieestetyczne ślady.

W przypadku pryszczy podskórnych najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem, który po przeprowadzeniu badań będzie w stanie zaproponować skuteczne leczenie, oparte na lekach przeciwzapalnych, retinoidach, antybiotykach lub innych procedurach medycznych, skutecznych w pozbywaniu się pryszczy podskórnych i zapobiegających powstawaniu blizn.

Domowe sposoby na podskórne pryszcze – czy warto po nie sięgać?

W Internecie znajdziemy szereg domowych sposobów na walkę z podskórnymi wykwitami. Choć nie są one zalecane, jako metody na leczenie pierwotnej przyczyny pryszczy podskórnych, mogą być skuteczne w łagodzeniu ich objawów i przyspieszeniu procesu gojenia. Jakie kuracje są warte uwagi?

W zmniejszeniu bólu i zaczerwienienia związanego z pryszczem podskórnym może pomóc stosowanie ciepłych okładów. W tym celu należy zanurzyć czystą szmatkę w ciepłej wodzie, odcedzić i przyłożyć do obszaru dotkniętego wykwitem na około 10-15 minut.

Równie przydatne mogą okazać się maseczki z miodu i cynamonu. Miód znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, które mogą wpłynąć na złagodzenie stanu zapalnego związanego z pryszczem. Cienką warstwę miodu wymieszanego z cynamonem nałóż na zmianę skórną, pozostaw na 15 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą. Stosuj dwa razy w tygodniu.

Dużą popularnością cieszy się także pasta z sody oczyszczonej i wody. Soda posiada właściwości normalizujące wydzielanie sebum i tonizujące, więc doskonale nadaje się do cery tłustej i trądzikowej. Antybakteryjne właściwości takiej pasty zredukują stan zapalny i zaczerwienienie związane z pryszczem podskórnym. Sodę oczyszczoną wymieszaj z wodą, w proporcji pozwalającej na uzyskanie gęstej papki, którą następnie posmaruj skórę.  Po kilkunastu minutach zmyj ją wodą.

Jeśli masz problemy z pojawianiem się pryszczy podskórnych, w Twojej kosmetyczce nie może zabraknąć preparatów z dodatkiem wyciągu z drzewa herbacianego.  Jest skuteczny w zwalczaniu bakterii i zmniejszaniu stanu zapalnego.

Prostym sposobem na pozbycie się wykwitów podskórnych jest także, dostępna w aptece bez recepty, maść ichtiolowa. Jej działanie polega na wyciąganiu ropy z pryszcza na zewnątrz. Warto zachować ostrożność podczas jej stosowania, ponieważ bardzo brudzi. Nałóż ją zarówno na pryszcza, jak i wokół niego i pozostaw na pół godziny. Regularne używanie powinno przyczynić się do redukcji zmiany – jeśli nie, udaj się do specjalisty, który przepisze dodatkowo antybiotyk.

Pamiętaj, że chociaż korzystanie z domowych sposobów może przynieść ulgę, to nie mamy wystarczających badań naukowych potwierdzających ich skuteczność w całkowitym leczeniu pryszczy podskórnych. Ponadto, jeśli np. masz alergię na którykolwiek składnik takich domowych mieszanek, zwiększysz ryzyko zakażenia, podrażnienia skóry i pojawienia się blizny.

Na czym polega profesjonalne leczenie pryszczy podskórnych?

Prawidłowo przeprowadzone leczenie podskórnych wykwitów jest uzależnione od zidentyfikowania przyczyny ich pojawiania się. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań m.in. poziomu hormonów, lipidogramu czy glikemii, które pozwolą wykluczyć ewentualne zaburzenia i choroby. Istotny jest także szczegółowy wywiad z pacjentem, uwzględniający jego styl życia, dietę, stosowane leki i kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Gdy zauważymy u siebie problem powracających pryszczy podskórnych, na początku najlepiej zgłosić się do dermatologa, który na co dzień zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów skórnych. To właśnie ten specjalista na podstawie badania i analizy stanu skóry oraz naszej codziennej pielęgnacji będzie w stanie zaproponować skuteczne leczenie pryszczy.

Warto pamiętać, że cały proces może okazać się trudny i czasochłonny – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jakie metody walki z wykwitami podskórnymi są najczęściej wykorzystywane przez dermatologów?

  • leki przeciwzapalne i antybiotyki, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zabić bakterie, odpowiedzialne za powstawanie zmian skórnych,
  • kremy z kwasem salicylowym lub retinoidami, poprawiające stan skóry, jej elastyczność, zmniejszające łojotok i stan zapalny, a także usuwające przebarwienia,
  • peelingi chemiczne, których działanie polega na chemicznym usunięciu zrogowaciałej warstwy naskórka, co pomaga w usunięciu zanieczyszczeń, pozostałości po kosmetykach, a także zaskórników, co wpływa na odblokowanie porów oraz zmniejszenie liczby pryszczy podskórnych,
  • zabiegi laserowe, w których za pomocą wiązki światła usunięte zostają bakterie i dochodzi do zmniejszenia się stanu zapalnego oraz intensywnych procesów regeneracji komórek naskórka,
  • krioterapia polegająca na nałożeniu na skórę ciekłego azotu, co prowadzi do zamarznięcia i zniszczenia pryszczy podskórnych, a dodatkowo jej dotlenienia, nawilżenia i ujędrnienia.

Wizyta w gabinecie dermatologicznym jest także doskonałym rozwiązaniem na usunięcie wszelkich przebarwień, ran czy blizn potrądzikowych. Dermatolog może nam pomóc w doborze odpowiedniej pielęgnacji skóry, bazującej na delikatnych produktów do mycia twarzy, nawilżaczy i kremów z filtrem przeciwsłonecznym, co będzie zapobiegało powstawaniu kolejnych pryszczy podskórnych.

Jakie są sposoby na uniknięcie powstawania pryszczy podskórnych?

Nawet jeśli zmagasz się z nawracającymi wykwitami skórnymi, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które możesz wprowadzić, by zminimalizować ilość pojawiających się pryszczy. Przede wszystkim warto zainwestować w regularne zabiegi kosmetyczne poprawiające kondycję skóry i pracę gruczołów łojowych, takie jak serie zabiegów kwasami czy peelingów chemicznych. Skuteczne będzie także infuzja tlenowa, oczyszczanie twarzy ZO SKIN HEALTH czy mikrodermabrazja połączona z peelingiem kawitacyjnym dostępne w ofercie u Dr Katarzyny Osipowicz.

Kolejną ważną składową profilaktyki stanów zapalnych skóry jest indywidualnie dobrana pielęgnacja, a także kosmetyki stosowane do codziennego makijażu. Bardzo ważne jest każdorazowe dokładne mycie twarzy i innych obszarów, skłonnych do pojawiania się wyprysków, co pozwoli na pozbycie się łoju, zanieczyszczeń i resztek preparatów kosmetycznych. Należy także pamiętać, aby nie dotykać twarzy brudnymi rękami, unikając tym samym przenoszenia bakterii na skórę. W pielęgnacji skupiamy się na odbudowie warstwy ochronnej naskórka, nawilżaniu i działaniu antyzapalnym. Wbrew pozorom nadmierne przesuszanie skóry skłonnej do zmian trądzikowych, może tylko potęgować problem nadprodukcji łoju i spowalniać gojenie się wykwitów.

Niektóre pokarmy, takie jak słodycze, przetworzone potrawy, alkohol czy fast food, mogą przyczyniać się do powstawania pryszczy podskórnych. Odżywcza antyzapalna dieta bogata w warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze na pewno pomoże w utrzymaniu zdrowej skóry. Warto także zadbać o aktywność fizyczną, która jest nieoceniona w regulowaniu gospodarki cukrowej i hormonalnej, sen oraz redukcję stresu. Nadmierna produkcja kortyzolu sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych w organizmie i wolnych rodników, co potęguje problem powstawania pryszczy i trądziku.

1 komentarz

  • Awatar użytkownika asiaczek asiaczek pisze:

    oj tragedia.. pryszcze, zamknięte wągry i inne cuda… najbardziej pomaga zmiana diety, picie ziół plus jeszcze pielęgnacja skupiona odbudowie bariery hydrolipidowej. najbardziej pomaga mi między innymi: ekstrakt z lukrecji, wyciąg z kory i liści, ekstrakt z nagietka, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, cynk, wyciągu z drożdży i miedzi 🙂

Zostaw komentarz