Skip to main content
search

Labioplastyka to zabieg wykonywany w obszarze ginekologii estetycznej. Pozwala wielu kobietom uporać się z problemami natury intymnej wynikającymi ze zbyt dużych warg sromowych. Przerost warg sromowych negatywnie wpływa na zdrowie oraz wygląd okolic intymnych, przez co wiele kobiet ma problem z samoakceptacją. Dzięki nowoczesnej medycynie każda z Pań może poczuć się w pełni komfortowo i pozbyć się dolegliwości związanych z przerostem warg sromowych.

Czym jest labioplastyka?

Labioplastyka to zabieg ginekologii estetycznej, który polega na zmianie kształtu warg sromowych. Najczęściej u kobiet pojawia się przerost warg sromowych mniejszych, przez co zmienia się ich objętość oraz wielkość. Pacjentki skarżą się również na brak symetrii oraz zdeformowany kształt, który negatywnie wpływa na ich komfort życia. Z pomocą przychodzi operacja warg sromowych, która nie tylko poprawia estetykę i wygląd warg sromowych, ale również przywraca prawidłowe funkcjonowanie okolic intymnych i poprawę życia seksualnego kobiety.

Kiedy warto wykonać labioplastykę?

Przerost warg sromowych związany jest nie tylko z brakiem akceptacji i nieestetycznym wyglądem, ale przede wszystkim wiąże się z licznymi i uporczywymi dolegliwościami. Dlatego operacja warg sromowych jest zalecana pacjentkom, które:

  • odczuwają ból,
  • borykają się z często nawracającymi infekcjami intymnymi,
  • miewają otarcia,
  • odczuwają dyskomfort podczas wzmożonej aktywności fizycznej.

Ponadto w przypadku pogorszenia wyglądu warg sromowych po trudnym porodzie lub kuracji hormonalnej również zaleca się zabieg, jakim jest plastyka warg sromowych. U niektórych pacjentek, przerośnięte wargi sromowe prowadzą do obniżenia jakości życia intymnego oraz problemów psychologicznych związanych z samoakceptacją siebie. Dlatego też coraz więcej Pań decyduje się na zabieg labioplastyki.

Jak wygląda zabieg labioplastyki?

Zmniejszenie warg sromowych przeprowadza się u pacjentek pełnoletnich. Przed zabiegiem ustalany zostaje nowy kształt oraz wielkość warg sromowych. Zazwyczaj zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjentka w trakcie zabiegu jest przytomna i świadoma. W niektórych przypadkach dopuszcza się również znieczulenie ogólne. Zabieg nie należy do skomplikowanych, dlatego jego czas trwania wynosi od 60 do 90 minut. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych cech pacjenta oraz od założonych efektów. Zabieg najlepiej przeprowadzić po zakończeniu menstruacji, ponieważ krwawienie mogłoby utrudnić i przedłużyć proces gojenia. Przed zabiegiem lekarz powinien zalecić pacjentce podstawowe badania krwi, w tym również związane z krzepliwością oraz przeprowadzić dokładne badanie ginekologiczne, które wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

Zabieg labioplastyki w Klinice OTCO w Warszawie

Korekta warg sromowych nie wymaga długiej rekonwalescencji, a pacjentka nawet tego samego dnia może wrócić do domu. Jednak, aby mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo i z zachowaniem przez lekarza należytej staranności, należy wybierać doświadczone kliniki, które oferują labioplastykę w Warszawie.

Pielęgnacja po zabiegu

Bardzo istotną kwestią po przeprowadzonej labioplastyce jest odpowiednia pielęgnacja. Rana goi się od 7 do 14 dni, a okres dojścia do pełnej sprawności wynosi około 6 – 8 tygodni[1]. Pacjentka po zabiegu otrzymuje dokładne wskazówki, jak należy postępować, aby proces gojenia przebiegł szybko i bez problemów. Po zabiegu zmniejszania warg sromowych pacjentka powinna dokładnie dbać o higienę intymną stosując środki odkażające, szczególnie po każdym skorzystaniu z toalety. Ponadto po zabiegu nie zaleca się długiego siedzenia, jazdy samochodem oraz powinno chronić się operowane miejsce za pomocą wkładki higienicznej. Zmniejszanie warg sromowych daje skuteczne i stosunkowo szybkie efekty. Okres pełnego dojścia do sprawności zależy indywidualnie od pacjentki. Aby przyspieszyć proces gojenia i uśmierzyć ból, który może utrzymywać się do kilku godzin po zabiegu, lekarz przepisuje specjalne maści oraz środki przeciwbólowe.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu zmniejszania warg sromowych. Do podstawowych należą ginekologiczne choroby nowotworowe, problem z krzepliwością krwi lub czas miesiączki. Oczywiście kobiety w ciąży również nie powinny poddawać się korekcji warg sromowych.

Zostaw komentarz