Skip to main content
search
Każdemu zależy na tym, aby wyglądać ładnie i dobrze czuć się we własnej skórze. Czasem na powierzchni skóry występują nieestetyczne, niewielkie, białe kulki – prosaki. Chociaż nie są one groźna dla zdrowia, to powodują właśnie kłopoty natury estetycznej, co często ma odzwierciedlenie w kompleksach i niskiej samooceny Pacjenta, który jest nimi dotknięty. Te małe grudki można zaobserwować bardzo często u niemowląt, ale występują także u osób dorosłych. Czym są, skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Czym są prosaki?

Prosaki – to nic innego, jak masa o charakterze rogowo-łojowej, która zdążyła się nagromadzić w ujściach gruczołów łojowych. Prosaki lokują się grupowo, przede wszystkim w obszarze oczu, ust, czoła, nosa lub na skroniach. Niektóre osoby skarżą się na te grudki nawet pod pachami, czy w okolicach narządów rodnych. Nie powodują świądu, nie są zakaźne i nie sprawiają bólu. Ich pojawienie się zwiastuje jednak, że wraz z upływem czasu zajmą coraz większą powierzchnię skóry.

Wiele osób myli prosaki ze zmianami trądzikowymi lub z zaskórnikami. Różni je jednak nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też struktura wnętrza. Prosaki mają twardą strukturę i ciężko je wycisnąć – zupełnie inaczej, niż w przypadku wspomnianych wyżej zmian. To bardzo małe grudki, które mają zaledwie kilka milimetrów. Ich barwa jest biała, kremowa lub żółtawa a powierzchnią w znacznym stopniu wystają ponad powierzchnię skóry. Niedojrzałe jeszcze zmiany są praktycznie niewyczuwalne w dotyku, ale wraz z upływem czasu wznoszą się w górę i można je już wyczuć jako twardą grudkę. Nazwa prosaków pochodzi od nasion prosa, których kształt przypominają z wyglądu.

Prosaki mylone są także z kaszakami. W łatwy sposób można je jednak od siebie odróżnić – te pierwsze mają mniejszy wymiar niż kaszaki, a wyglądem przypominają brodawkę. Ich struktura jest o wiele bardziej jednolita niż struktura kaszaka. Grudki występują grupowo lub minimum po kilka w jednym czasie na danym obszarze ciała. Kaszaki są z kolei podobne do ropnych krostek.

Jaka jest przyczyna powstawania prosaków?

Te niewielkie grudki faktycznie są cystami, które powstają na skutek zapchania mieszków włosowych przez nagromadzone sebum. W miejscu zablokowanego ujścia gruczołów skóry gromadzi się masa rogowo-łojowa, która skutkuje pojawieniem się prosaków. Dermatolodzy mają różne zdanie co do procesu tworzenia się tych prosaków. Zdecydowana większość uważa jednak, że za ich pojawieniem się stoją geny. Niektórzy wskazują na zależność między prosakami a zmianami hormonalnymi. Pośrednią przyczynę stanowi z pewnością niewłaściwa pielęgnacja skóry, ponieważ jeśli doprowadzi się do zapchania porów, wtedy oczywiście szansa na występowanie prosaków rośnie.

Na czym polega diagnostyka prosaków?

Zmiany te mogą przyjmować formę wizualnego defektu kosmetycznego dla wielu Pacjentów. Dlatego w chwili zauważenia u siebie prosaków, warto udać się na konsultację do dermatologa. Często można je zlokalizować na czole, nosie, w okolicy oczu oraz skroni. Lekarz przeprowadzi dokładną analizę wyglądu zmiany, wywiad medyczny i na tej podstawie postawi odpowiednią diagnozę. Dzięki temu może wdrożyć skuteczne leczenie. W celu dokładniejszej diagnostyki wykorzystuje się także badanie pod dermatoskopem. W efekcie lekarz uzyskuje powiększony obraz zmiany, aby wnikliwie przeanalizować jej wygląd.

Jak zapobiegać prosakom?

Chociaż zmiany te pojawiają się z przyczyn niezależnych, to za pomocą właściwej profilaktyki, można zmniejszyć ryzyko ich występowania. Warto więc wdrożyć do codziennej pielęgnacji delikatne złuszczanie, nawilżanie i tonizację. Raz w tygodniu dobrze jest wykonać peeling. W tym celu zaleca się wybór profesjonalnych kosmetyków, które mają skład niezapychający porów. Każdego ranka i wieczora warto także oczyścić twarz z zanieczyszczeń za pomocą żelu.

Na czym polega leczenie prosaków?

U dorosłych Pacjentów, o ile na skutek podjętych technik usuwania prosaków nie doszło do nadkażenia zmiany czy ropnego stanu zapalnego, zmiany nie wymagają leczenia. Niestety nie ma żadnej efektywnej farmakoterapii, która pomogłaby zredukować problem. Warto jednak pamiętać, że takich zmian pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie usuwać, ponieważ może to powodować zakażenie, powstanie stanu zapalnego trudnego do wyleczenia, skutkującego późniejszą blizną.

Tradycyjna technika usuwania prosaków to przerwanie ciągłości skóry poprzez mechaniczne nakłuwanie zmiany. Lekarz korzysta ze sterylnych igieł, które pozwalają usunąć treść prosaka. Następnie odkaża okolicę nakłucia.

Jak usunąć prosaki za pomocą zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej?

Regularnie wykonywane zabiegi kosmetyczne również pomagają zapobiegać powstawaniu prosaków, a dodatkowo sprawiają, że skóra jest wygładzona, ujędrniona i zyskuje dogłębne nawilżenie. Jednym z takich zabiegów jest z pewnością peeling za pomocą specjalnych, skoncentrowanych składników. Poleca się też wykonanie:

– peelingu chemicznego, mikrodermabrazji i innych zabiegów o charakterze złuszczającym skórę. Takie techniki ścierają martwą warstwę naskórka, a także – prosaki. Regularnie przeprowadzane wygładzają skórę i ujednolicają jej koloryt.

– elektrokoagulacji – techniki, która korzysta z prądu elektrycznego o zwiększonej częstotliwości w celu usunięcia zmian – nie tylko prosaków. W trakcie terapii wytwarzane jest ciepło, które powoduje termiczne uszkodzenie białek, jakie znajdują się w okolicy tkanki. Powoduje to jednocześnie natychmiastowe uszkodzenie zmian skórnych.

– laseroterapii, polegającej na precyzyjnym działaniu na wybrane prosaki wiązką światła laserowego. Taki zabieg pobudza skórę do intensywnej przebudowy. W wyniku terapii dodatkowo jej procesy regeneracyjne wzmagają się, a w konsekwencji skóra, na której znajdowały się prosaki, będzie zastępowaną zdrową tkanką.

– metodę chirurgiczną, którą stosuje się w sytuacji, kiedy powyższe sposoby nie przynoszą efektów. W trakcie kwalifikacji do zabiegu chirurg powinien jednak poinformować Pacjenta, czy zmiana kwalifikuje się tylko do nacięcia, czy też do całkowitego usunięcia.

Jak usuwać prosaki u noworodków?

Prosaki to zmiany skórne, które są typowe dla niemowląt. Mimo to zawsze są źródłem niepokoju rodziców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób mogą pozbyć się prosaków. Nie można jednak zastosować wszystkich, metod jakie stosuje się u dorosłych. Laseroterapia, elektrokoagulacja czy peelingi chemiczne mogą tylko uszkodzić i podrażnić skórę dziecka. Należy pamiętać, że skóra noworodków bardzo różni się od tej u dorosłych, ponieważ nie jest w pełni dojrzała i przygotowana do spełniania swoich zadań. Delikatny naskórek nie jest wystarczającą ochroną przed silnymi kosmetykami itd.

Prosaki u noworodków nie wymagają praktycznie żadnego leczenia. W ciągu kilku miesięcy od powstania same z siebie pękają, oczyszczając się, nie pozostawiając żadnych blizn. Zawsze jednak trzeba obserwować dziecko, ponieważ liczne i rozsiane po ciele zmiany, jakie utrzymują się przez dłuższy czas, mogą być objawem zaburzeń w rozwoju włosków.

Po żadnym pozorem prosaków u noworodków nie można nakłuwać ani samodzielnie wyciskać. Może to spowodować zagrożenie zdrowia dla dziecka i narazić je na poważne konsekwencje z uwagi na słabo wykształconą barierę ochronną skóry. Jeśli zauważy się takie zmiany, warto udać się do dermatologa lub pediatry.

Jak domowymi sposobami pozbyć się prosaków?

Zawsze po pojawieniu się prosaków, warto zasięgnąć porady specjalisty, aby mieć pewność, że to na pewno ta zmiana. Warto mieć na uwadze, że niewłaściwa pielęgnacja skóry – stosowanie tłustych kremów czy błędny sposób oczyszczania skóry sprzyja pojawianiu się prosaków. Dlatego właściwa pielęgnacja przez stosowanie peelingów z kwasem migdałowym, glikolowym, PHA, AHA czy BHA pozwala łatwo usunąć prosaki. Preparaty te zaleca się stosować co najmniej przez 4 miesiące. Pomocne są też okłady z olejku z drzewa herbacianego, które przykładane do skóry minimum na 3 godziny każdego dnia, pomogą uporać się ze zmianami. Olejek herbaciany ma działanie złuszczające.

Po czym poznać, że to na pewno prosaki?

Prosaki często myli się z brodawkami lub kaszakami – są one podobne pod względem wyglądu i miejsca ich ulokowania. Każda z tych zmian może występować na twarzy, klatce piersiowej, skórze dekoltu czy głowy. prosaki nie mają jednak charakterystycznych dla brodawek, niewielkich zagłębień w warstwie rogowej naskórka. Pozbawione są także czopów łojowych, które można dostrzec u kaszaków. Dlatego tak ważne jest to, aby w przypadku występowania zmian skórnych nie rozpoczynać leczenia na własną rękę. Specjaliści najtrafniej ocenią rodzaj problemów i źródło ich powstawania.

Poza tym nawet wyleczone prosaki mogą mieć charakter nawrotowy, dlatego po zakończeniu terapii trzeba dbać o codzienną pielęgnację twarzy czy higienę ciała. Szczególną uwagę warto skierować na oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum, a także na kontroli funkcjonowania gruczołów łojowych. Skóra wymaga też oczyszczania z zanieczyszczeń co najmniej dwa razy każdego dnia – na wieczór z resztek kosmetyków oraz rano z nadmiaru sebum. To właśnie sebum jest przyczyną powstawania prosaków. Przy wyborze kremów do twarzy należy zwrócić uwagę na ich skład – powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry. Krem o zbyt tłustej i gęstej formule będzie powodować powstawanie niechcianych zmian. Żeby uchronić się przed nimi, warto też regularnie wykonywać peeling w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Wystarczy jeden zabieg w tygodniu, aby zapewnić skórze zdrowy wygląd.

Zarówno prosaki, jak i inne nieestetyczne zmiany mogą stanowić źródło poważnych kompleksów dla osób, których dotyczą. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna, dermatologia oraz kosmetologia dysponują metodami, które pomogą zwalczyć prosaki w sposób szybki i skuteczny. Jeśli więc zauważy się u siebie zmiany, jakie przypominają prosaki, lub dany Pacjent zmaga się z tym defektem od dłuższego czasu, warto udać się do renomowanego lekarza. Specjaliści dysponują aktualną wiedzą oraz nowoczesnym sprzętem, który umożliwi sprawne wdrożenie terapii i rozpoznanie problemu.

 

Zostaw komentarz