Skip to main content
search
Na powstawanie zmarszczek narażona jest cała okolica twarzy, szyi i dekoltu – pewne obszary są szczególnie podatne na oznaki upływającego czasu. Dotyczy to między innymi oczu – w tym miejscu skóra jest wyjątkowo delikatna i cienka, co sprawia, że pierwsze zmarszczki mimiczne możemy obserwować już po ukończeniu 25. roku życia. Zapobieganie powstawaniu zmarszczek pod oczami oraz walka z tymi, które już się pojawiły, jest najczęściej bardzo trudna i wymaga czasu. Domowa pielęgnacja, nawet profesjonalnie dopasowana, może okazać się zbyt słaba. Najskuteczniejszym sposobem na wygładzenie cery jest regularne korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej – po trzydziestce zaczyna spadać poziom włókien kolagenowych, elastynowych i kwasu hialuronowego – czyli substancji, które w głównej mierze decydują o młodym wyglądzie skóry. Specjalistyczne zabiegi pomagają uzupełnić braki, a także przywracają twarzy elastyczność, sprężystość i młody wygląd.

Głębokie zmarszczki pod oczami – dlaczego powstają?

Poza specyficzną bardzo delikatną budową skóry w okolicy oczu możemy wyróżnić kilka innych czynników, sprzyjających pojawianiu się tutaj uciążliwych zmarszczek mimicznych. Warto zacząć od kwestii genetycznych – część z nas jest po prostu dużo bardziej narażona na szybsze i mocniejsze oznaki starzenia, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach.

Na pojawianie się zmarszczek dość mocno wpływa także nasza mimika – częste mrużenie oczu czy uśmiechanie się prowadzą do napinania mięśni wokół oczu, co z czasem może prowadzić do powstawania trwałych zmarszczek. Częsta ekspozycja na słońce będzie również niekorzystnie wpływać na stan naszej skóry — promienie UV uszkadzają jej strukturę i zwiększają produkcję wolnych rodników, co znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry. Podobnie będą działały papierosy – skóra nałogowych palaczy jest niedotleniona, słabo nawodniona i uboga w składniki odżywcze, przez co słabo się regeneruje i jest podatna na pojawianie się zmarszczek. Na szybsze starzenie się skóry wpływa także życie w stresie, nieodpowiednia dieta, źle dobrana codzienna pielęgnacja oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mróz.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprowadzają się do jednego – przyspieszają degradację niezbędnego do zachowania młodości białka, jakim jest kolagen. Jak wspomnieliśmy wcześniej, spadek ilości kolagenu w skórze jest fizjologicznym procesem, który postępuje mniej więcej po ukończeniu 25. roku życia. Poprzez nasze codzienne wybory i styl życia, możemy to przyspieszyć lub spowolnić. Nieodpowiednie odżywianie się, zapominanie o demakijażu i filtrze przeciwsłonecznym, zaniedbywanie snu, sięganie po używki czy zaburzenia hormonalne – sprzyjają zanikowi włókien kolagenowych, zaburzają proces ich odnowy i potęgują oznaki starzenia.

Jeśli chcemy wspomóc naszą skórę i zredukować ilość zmarszczek pod oczami, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, należy sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Najpopularniejsze z nich to np. toksyna botulinowa i inne wypełniacze, laseroterapia czy mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami – czy są skuteczne?

Codzienne rytuały, które możemy wdrożyć w domowym zaciszu, będą się sprawdzały, ale tylko jako środki zapobiegawcze. Po 25. urodzinach nasza cera będzie wdzięczna za jej regularne nawadnianie – zarówno poprzez kosmetyki, jak i pilnowanie picia odpowiedniej ilości wody, codzienne, dokładne oczyszczanie i nakładanie kremów z filtrem. Warto zwrócić uwagę no to, co ląduje na naszym talerzu. Dieta sprzyjająca młodości powinna obfitować w antyzapalne produkty i antyoksydanty, takie jak witamina E czy kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy np. w świeżych rybach. Jadłospis najlepiej skomponować na bazie nisko przetworzonej, naturalnej żywności. Unikajmy także używek, takich jak alkohol czy papierosy.

Zwróćmy także uwagę na nasze nawyki – pocieranie oczu lub naciąganie skóry pod nimi będzie stymulowało powstawanie zmarszczek. Krem pod oczy najlepiej nakładać poprzez delikatne wklepywanie. W słoneczne dni nie zapominajmy o okularach – unikniemy mrużenia.

Odpowiednia ilość snu i odpoczynku jest ważna dla utrzymania zdrowej skóry. Brak regeneracji i ciągłe zmęczenie mogą przyczynić się do powstawania zmarszczek pod oczami.

Wszystko to, w połączeniu z zabiegami przeciwstarzeniowymi w gabinecie medycyny estetycznej dadzą rewolucyjne efekty.

Toksyna botulinowa na bruzdy wokół oczu

Botoks należy do jednych z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na zmarszczki wokół oczu. Podczas zabiegu botoksu, niewielkie dawki jadu kiełbasianego są wstrzykiwane bezpośrednio w mięśnie wokół oczu, które przyczyniają się do tworzenia zmarszczek. Działanie toksyny polega na blokowaniu sygnałów nerwowych docierających mięśni poddanych zabiegowi. Tym samym przeciwdziała ich nadmiernemu kurczeniu się, fałdowaniu i marszczeniu skóry. Gdy problematyczna okolica zostaje rozluźniona, oznaki starzenia ulegają wygładzeniu.

Zabieg botoksu jest dość krótki i nieinwazyjny. Zazwyczaj trwa około 15 minut i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, poza unikaniem leków przeciwzapalnych i aspiryny, przez co najmniej tydzień wcześniej. Iniekcja może się odbywać po wcześniejszym znieczuleniu okolicy zabiegowej specjalnym kremem. Toksyna botulinowa jest aplikowana podskórnie przy użyciu bardzo cienkiej igły – 4 razy cieńszej niż tradycyjna igła używana do pobierania krwi.

Botoks to najlepszy sposób na odzyskanie gładkiej, wypoczętej i pozbawionej zmarszczek skóry wokół oczu, bez ingerencji chirurgicznej. Efekty zabiegu są widoczne już po 3 dniach i zazwyczaj utrzymują się do 6 miesięcy, po czym procedurę można powtórzyć.

Redukcja zmarszczek wokół oczu mezoterapią kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w skórze, ale jej poziom znacząco zmniejsza się wraz z wiekiem. Odpowiada on za wiązanie cząsteczek wody, co gwarantuje skórze właściwe nawodnienie i jędrność. Pobudza także naturalną syntezę włókien kolagenowych. Mezoterapia kwasem hialuronowym pomaga przywrócić odpowiedni poziom kwasu w skórze, co prowadzi do zmniejszenia widoczności zmarszczek i poprawy ogólnego wyglądu skóry wokół oczu. Cała procedura, dzięki temu, że opiera się na biokompatybilne substancji, która fizjologicznie występuje w organizmie człowieka, jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę.

Podobnie do botoksu, mezoterapia kwasem hialuronowym trwa około 15-30 minut i może być przeprowadzana po aplikacji kremu znieczulającego. Lekarz specjalista dokładnie określa obszar poddawany zabiegowi, po czym przy użyciu bardzo cienkiej igły wstrzykuje małe dawki preparatu, zawierającego mikrocząsteczki kwasu.

Pierwsze efekty widoczne są nawet tego samego dnia – koloryt i nawilżenie cery ulega wyraźnej poprawie, jest bardziej napięta i sprężysta. Wszystkie zmarszczki wokół oczu stopniowo ulegają wygładzeniu, a skóra odzyskuje blask i młody wygląd. By utrwalić rezultaty, warto powtarzać zabieg mniej więcej co 12 miesięcy.

Nucleofill Soft Eyes na zmarszczki i bruzdy wokół oczu

Zabieg anty-aging oparty na preparacie Nucleofill Soft Eyes to kolejny popularny zabieg medycyny estetycznej na okolice oczu dostępny w gabinecie Dr Katarzyny Osipowicz. Ta innowacyjna metoda wykorzystuje biotechnologię do przywrócenia młodego wyglądu niezwykle delikatnej skóry wokół oczu.

Preparat działa wielokierunkowo – na poziomie komórkowym stymuluje fibroblasty do intensywnej odnowy oraz syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, a w głębokich warstwach skóry odbudowuje i uzupełnia macierz kostną i tkankę tłuszczową, które są naturalnym rusztowaniem dla skóry.

Nucleofill Soft Eyes składa się z wysoko oczyszczonych łańcuchów polinukleotydów (DNA i RNA) o niskiej masie cząsteczkowej. Dzięki temu jest w pełni kompatybilny z fizjologią ludzkiego organizmu. Działając na skórę właściwą, pomaga uzupełnić poziom kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co daje naturalny efekt liftingu, odżywia i nawilżą cerę. Poprawia także przepływ krwi w komórkach skóry, redukując obrzęki, usprawniając dostarczanie składników odżywczych i niwelując cienie pod oczami. Z kolei przebudowując tkanki od środka, mocno przykłada się do poprawy kondycji skóry wokół oczu, zagęszczenia jej budowy i przywrócenia elastyczności.

Dla osiągnięcia maksymalnych efektów najczęściej zaleca się wykonanie 4 serii zabiegu. Cała procedura trwa około 30 minut i jest przeprowadzana po miejscowym znieczuleniu wybranej okolicy specjalnym kremem. Preparat Nucleofill Soft Eyes jest aplikowany techniką precyzyjnych mikronakłuć małą igłą lub kaniulą. Po iniekcji pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności, ewentualne skutki uboczne np. lekki obrzęk, zaczerwienienie lub niewielkie siniaki w miejscu wstrzyknięcia znikną samoistnie po kilku dniach.

Efekty Nucleofill Soft Eyes są widoczne niemal natychmiast po pierwszym zabiegu. Ponieważ preparat wprowadza skórę w proces biostymulacji, końcowy rezultat pojawia się po upływie dwóch miesięcy od zakończonej terapii. Czas utrzymania efektów odmłodzenia i rewitalizacji skóry wokół oczu zależy od wielu czynników, takich jak wiek, styl życia i jakość skóry pacjenta. Aby podtrzymać młody wygląd, warto, co około 6 miesięcy poddać się tzw. zabiegowi przypominającemu.

efekt nucleofill soft eyesRegeneracja skóry okolicy oczu fibryną

Terapia przeciwstarzeniowa skóry okolicy oczu fibryną bogatopłytkową wykorzystuje naturalne właściwości fibryny – białka niezbędnego dla właściwych procesów regeneracji tkanki łącznej. Zabieg ma na celu pobudzenie procesów regeneracji skóry, poprawę elastyczności i jędrności, a także redukcję zmarszczek i cieni pod oczami. Dzięki wykorzystaniu substancji, która naturalnie występuje w organizmie, nie powoduje skutków ubocznych i ani reakcji alergicznych.

Fibryna pod oczy do zabiegu jest pozyskiwana z krwi własnej pacjenta i zawiera szereg cennych składników aktywnych, takich jak czynniki wzrostu, odpowiedzialne za stymulację procesów regeneracji skóry oraz syntezy nowych włókien kolagenowych.

Preparat jest wstrzykiwany bezpośrednio w skórę okolicy oczu za pomocą cienkiej igły w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura zajmuje około 30 minut i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Efekty zabiegu regeneracji skóry okolicy oczu fibryną są zauważalne po upływie 3 miesięcy od zakończenia całej terapii. Zazwyczaj zaleca się wykonanie od 3 do 5 serii iniekcji co 4-6 tygodni.

Naturalny lifting skóry wokół oczu laserem frakcyjnym

Poza metodami iniekcyjnymi zadowalające rezultaty redukujące oznaki starzenia okolicy oczu daje terapia laserem FRAXEL Co2. To nowoczesne urządzenie pozwala na niemal bezbolesny lifting wybranego obszaru twarzy i odmłodzenie skóry o co najmniej kilka lat.

Działanie zabiegu polega na skierowaniu wiązki światła emitowanego przez głowicę lasera bezpośrednio na skórę. Promień przenika przez jej warstwy w głąb, tworząc malutkie szczeliny, które stymulują komórki do intensywnej odbudowy, regeneracji oraz produkcji nowego kolagenu i elastyny.

Laser frakcyjny może być stosowany do redukcji zmarszczek wokół oczu, tzw. kurzych łapek, a także do likwidacji cieni pod oczami, które pojawiają się na skutek utraty elastyczności skóry. Pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach od zakończonej terapii laserowej. Skóra stopniowo odzyska swoją jędrność, jej koloryt ulegnie wyrównaniu, a zmarszczki zostaną wygładzone. Przez kolejne 2-3 miesiące rezultat będzie się pogłębiał za sprawą uzupełniania poziomu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Z młodego wyglądu będziemy mogli się cieszyć przez około rok od zakończenia ostatniej serii zabiegu laserowego  – po tym czasie warto go powtórzyć.

 

Zostaw komentarz