Skip to main content
search

Dermatologia

Diagnozowanie i leczenie chorób skóry - największego narządu w ciele człowieka

Dermatologia to dość szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami skóry oraz badaniem jej funkcjonowania. W zakres jej działań wchodzą także choroby paznokci i włosów. Dermatolog zbada skórę oraz znajdzie przyczynę wystąpienia choroby i rozpocznie jej leczenie. Często choroby skóry są objawem innych chorób, które obejmują organy zewnętrzne lub zmiany hormonalne. Dermatologia kliniczna to specjalność, której zadaniem jest diagnozowanie i leczenie chorób skóry.

Badania u dermatologa

Najczęstszy rodzaj badania to oględziny zmian skórnych. Niektóre zmiany trudno jednak ocenić gołym okiem i wówczas lekarz używa dermatoskopu. Urządzenie pozwoli powiększyć zmianę i przyjrzeć się jej dokładnie. Czasem lekarz pobiera wymaz ze zmiany skórnej i zleca jego zbadanie w laboratorium. Podłożem niektórych chorób są bakterie i grzyby, które należy zidentyfikować. Nie bez znaczenia są także badania krwi i określenie np. poziomu hormonów. Przeprowadzenie badań to bardzo ważny etap, ponieważ skuteczne badania pozwolą wykryć chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

badanie u dermatologa
metody leczenia w dermatologii

Metody leczenia w dermatologii

W zależności od choroby i jej nasilenia lekarz wybierze najbardziej odpowiednie leczenie. Podczas zaburzeń hormonalnych konieczne będą konsultacje z ginekologiem lub endokrynologiem i wyrównanie poziomu hormonów. W większości przypadków usunięcie przyczyny choroby pozwoli usunąć jej obawy.

Dermatologia kliniczna – leczenie chorób

Leczenie chorób skóry polega głównie na podany preparatów na skórę, które złagodzą zmiany skórne. W zależności od nasilenia i rodzaju choroby lekarz dobierze najlepszą maść, krem, szampon lub płyn do mycia. Jedną z metod leczenia jest także fototerapia. Mimo wielu lat stosowania w medycynie nadal wykazuje dużą skuteczność w leczeniu wielu chorób. Przy niektórych chorobach lekarz może zastosować ogólną antybiotykoterapię, która będzie wspomagała proces leczenia. Warto jednak pamiętać, że leczenie ogólne rzadko stosuje się u dzieci. Stosuje się także zabiegi laserowe, aby usunąć zmiany skórne (np. czerniaka). Skuteczne będzie także chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej. Dermatolog powinien przekazać pacjentowi zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji, co pomoże zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Warto zwrócić uwagę na dietę i codzienne nawyki w pielęgnacji skóry, które mogą zapobiegać chorobom.

dermatologia leczenie chorob
lekarz dermatolog

Lekarz dermatolog

Wizyta u lekarza nie jest konieczna tylko wtedy, kiedy mamy jakiś problem. Spotkanie z dermatologiem może mieć charakter profilaktyczny. Osoby posiadające znamiona i pieprzyki powinny korzystać z regularnych wizyt kontrolnych, aby uniknąć groźnych chorób. Niektórych części ciała nie jesteśmy w stanie kontrolować samodzielnie (plecy, pośladki) lub po prostu nie znamy objawów chorób skóry. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na swoim pieprzyku lub znamieniu należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zbada zmianę skórną. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, włosy zaczęły nadmiernie wypadać, masz problem z naczynkami, to warto pomyśleć o wizycie u specjalisty. Najwięcej pacjentów zgłasza się z problemem trądziku, który jest sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Każda choroba wymaga szybkiej reakcji. Im mniej zaawansowana faza choroby, tym większe szanse na pełne i szybkie pozbycie się problemu.

Dermatolog na NFZ czy prywatnie?

Wybierając się na wizytę do dermatologa (zarówno na NFZ, jak i prywatnie), można liczyć na profesjonalną pomoc. Należy jednak pamiętać, że w przypadku konsultacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Przy braku tego dokumentu warto jednak udać się na wizytę prywatnie. Koszt pokrywa się z własnej kieszeni. Możliwość skorzystania z wizyty u dermatologa prywatnie pozwala na umówienie się na wizytę tego  samego dnia lub nawet następnego.

Jest to bardzo ważne, ponieważ problemy natury dermatologicznej często występują nagle i niespodziewanie, wymagając natychmiastowej pomocy!

dermatolog prywatnie
dermatolog trycholog

Czy trycholog jest tym samym specjalistą, co dermatolog?

Trycholog to specjalista, który ustala powód schorzeń skóry głowy i kłopotów np. z łysieniem. Pomaga dobrać indywidualny plan pielęgnacji włosów, a także sugeruje metody leczenia choroby. Na konsultacji u trychologa wykonywane są badania mikrokamerą, dzięki której można dokładnie obejrzeć i ocenić stan skóry i włosów. Specjalista może zaproponować m.in.:

mezoterapię igłową polegającą na dostarczeniu iniekcjami cennych witamin w głąb mieszków włosowych,
karboksyterapię opierającą się na podaniu dawki CO2 w skórę głowy. Zabieg pobudza wzrost włosów i hamuje ich wypadanie.

Dermatolog to lekarz, który leczy schorzenia skóry i skóry głowy. Warto udać się do tego specjalisty w przypadku wypadania włosów bez konkretnego powodu. Dobierze terapię odpowiednimi medykamentami. Wcześniej jednak zleci dodatkową diagnostykę – m.in. u trychologa, aby ustalić dokładną przyczynę wypadania włosów.

Czym się zajmuje dermatolog wenerolog?

Dermatolog wenerolog jest specjalistą z zakresu rozpoznawania i leczenia schorzeń przenoszonych drogą płciową. Jego zadaniem jest także podniesienie świadomości Pacjentów na temat chorób wenerycznych oraz wyjaśnienie konieczności wdrożenia działań profilaktycznych. Lekarz diagnozuje i leczy schorzenia o różnym podłożu – zarówno te wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty, jak i grzyby. Bardzo często dermatolog wenerolog podejmuje współpracę z lekarzami innych specjalizacji, aby wprowadzić wieloetapowe leczenie – np. w przypadku HIV.

Z pomocy takiego specjalisty warto skorzystać w przypadku zauważenia niepokojących zmian skórnych w obrębie stref intymnych. Do wizyty powinny skłonić przede wszystkim takie objawy, jak:

  • ból okolic intymnych,
  • świąd i pieczenie narządów płciowych,
  • zmiany skórne – krosty, wypryski czy owrzodzenia w obrębie układu moczowo-płciowego.
dermatolog wenerolog
dermatolog dzieciecy

W czym pomoże dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy pomoże w rozpoznaniu i leczeniu chorób skóry, paznokci i włosów u dzieci oraz młodzieży. Przeprowadza dermatoskopię zmian skórnych, zabiegi mikrochirurgiczne, kriochirurgiczne oraz biopsję skóry. Najczęstszymi problemami, jakie występują u dzieci, są m.in. atopowe zapalenie skóry i trądzik pospolity. W takiej sytuacji dermatolog zleca wykonanie testów alergicznych, aby ustalić alergię lub nietolerancję pokarmową.

Do takiego specjalisty warto zgłosić się wtedy, gdy u dziecka występują wrodzone znamiona lub przebarwienia skórne. Niektóre z nich wraz z wiekiem znikają, ale część z nich pozostaje do końca życia i trzeba je regularnie kontrolować.