Skip to main content
search
Starzenie się skóry to całkowicie naturalny proces, który zachodzi w organizmie każdego człowieka bez względu na jego płeć. Wraz z upływem czasu możemy dostrzec na swojej twarzy pierwsze zmarszczki, skóra traci sprężystość, jędrność czy koloryt. Jest też cieńsza i bardziej sucha. Na proces postępowania takich zmian wpływają przede wszystkim geny – ale nie tylko. Starzenie skóry przyspiesza niewłaściwa pielęgnacja, kosmetyki czy niekorzystny wpływ czynników środowiskowych – promieniowanie UV, mróz itd. Chociaż starzenie jest naturalnym procesem, to problem pojawia się wtedy, gdy występuje ono przedwcześnie. Jak temu zapobiegać?

Czym jest przedwczesne starzenie skóry?

Jest to proces, który przebiega tak samo, jak typowe starzenie się skóry, ale w znacznie krótszym czasie. Występuje nawet u bardzo młodych osób, przed 30. rokiem życia. Starzenie się skóry jest powiązane z przemianami, jakie zachodzą w komórkach macierzystych. Przekształcają się one w komórki fibroblastów czy keratynocyty o odpowiedniej funkcji. Starzeją się one stopniowo.

Komórki macierzyste nie są dojrzałe, ale mają zdolność do nieustannego odnawiania się i są pewnego rodzaju rezerwą, która zapewnia regenerację skóry. Teoretycznie zdolności w tym zakresie są nieograniczone, ale w praktyce potencjał komórek macierzystych wyczerpuje się wraz z upływającym czasem. Dlatego odnowa przebiega wolniej i w znacznie mniejszym stopniu.

Komórki zróżnicowane wyróżniają się z kolei optymalną wartością zdolności do odbudowywania. Funkcjonują bez zakłóceń i w swoim „młodzieńczym” stadium odpowiadają za syntetyzację substancji dobrej jakości w pożądanej ilości. Dlatego pozwalają zapewnić dobrą kondycję skóry i jej ochronę – czyli właściwości, które pragnie się zachować na długi czas.

Komórki starzejące się mają proces syntezy znacznie spowolniony. Jest on bardzo ważny dla kondycji skóry i takich substancji, jak kolagen czy kwas hialuronowy. Starzenie komórek może wynikać z naturalnych procesów i przychodzi z czasem. Czasami jednak dochodzi do niego nagle – wtedy jest to starzenie przyspieszone [1].

Jakie są przyczyny przedwczesnego starzenia skóry?

Zbyt silny stres może negatywnie wpływać na komórki skóry. Stres o podłożu psychologicznym, zachwiania hormonalne i trudne przeżycia powodują prawdziwą rewolucję w całym organizmie – również na poziomie komórkowym. Jeśli komórka będzie w wyniku tego zjawiska nadmiernie uszkodzona i nie będzie mogła się zregenerować, wtedy dochodzi do przedwczesnego starzenia się. Na skórze można wtedy zauważyć typowe oznaki starzenia: bruzdy, utratę gęstości, pogłębienie się zmarszczek czy utrata blasku.

Poza tym wiele zewnętrznych czynników, takich jak nagłe wahania temperatur, zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV czy niewłaściwie dobrany sposób pielęgnacji, mogą zaostrzać stan zapalny. To właśnie taki stan odpowiada za nadwrażliwość skóry, w wyniku której stres oksydacyjny osłabia barierę zabezpieczającą skórę i prowadzi do powstawania stanu zapalnego – inflammagingu.

Przewlekle występujący stan zapalny przyczynia się do zakłócenia komunikacji między komórkami, przyspieszając jednocześnie ich starzenie się. Poza tym zmniejsza też produkcję kolagenu i elastyny, osłabiając naturalne zdolności obronne skóry.

Związek między przyspieszeniem starzenia skóry a przewlekłym stanem zapalnym badał m.in. dr Miroslav Radman – biolog oraz genetyk. Zauważył on, że zdecydowana większość nagromadzonych defektów o charakterze fizjologicznym i morfologicznym poszczególnych komórek, jest utrzymywana pod stałą kontrolą dzięki ich wzajemnemu wpływowi oraz komunikacji. Przewlekły stan zapalny zdaniem doktora znacznie utrudnia tę kontrolę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby początkowo uspokoić przewlekły stan zapalny.

Jak przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry?

Żeby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, warto rozpatrywać skórę jako cały ekosystem. Dobrze jest dostrzec zależności między czynnikami zewnętrznymi, wewnętrznymi oraz stylem życia. Pozwoli to znacznie łatwiej rozpoznać potrzeby skóry i wspomóc ją w dopasowaniu się do środowiska tak, aby czerpała z własnych zasobów.

Dermatolodzy zalecają dziesięć czynności, które pomagają przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry:

 1. Codzienna ochrona skóry przed słońcem – bez względu na to, czy spędza się czas na plaży, czy załatwia codzienne sprawy – zawsze ochrona przeciwsłoneczna jest absolutnie niezbędna. Można np.:
 • unikać ekspozycji skóry na słońce, wybierając zacienione miejsca,
 • zasłaniając się odzieżą, która chroni przed słońcem (okulary z filtrem UV itd.),
 • stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 30 (lub wyższe), wodoodporne.
 1. Zaprzestać palenia papierosów – przyspiesza to starzenie się skóry, sprzyja powstawaniu zmarszczek.
 2. Unikać nawyków mimicznych twarzy, ponieważ w trakcie zmiany wyrazu, napina się podstawowe mięśnie. Gdy dzieje się tak wielokrotnie, niektóre linie mogą utrwalić się – np. nosząc okulary przeciwsłoneczne, można zredukować zmarszczki wywołane mrużeniem oczu.
 3. Stosować zdrową, zbilansowaną dietę. Zgodnie z wieloma wynikami badań, spożywanie owoców i świeżych warzyw może zapobiegać uszkodzeniom, które powodują przedwczesne starzenie się skóry. Dieta bogata w cukry lub rafinowane węglowodany może z kolei przyspieszyć starzenie się skóry.
 4. Pić mniej alkoholu – wpływa na skórę, odwadnia ją i czasem uszkadza.
 5. Ćwiczyć kilka razy w tygodniu – umiarkowana aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i wzmacnia układ odpornościowy. Nadaje to z kolei skórze młodzieńczy wygląd.
 6. Delikatnie oczyszczać skórę – intensywne szorowanie jej, podrażnia powierzchnię skóry, co przyspiesza procesy starzenia się.
 7. Myć twarz kilka razy dziennie, po każdym silnym spoceniu – pot podrażnia skórę!
 8. Codziennie nakładać krem nawilżający do twarzy, który zatrzymuje w skórze wodę (nadającą jej młodzieńczy wygląd).
 9. Przestać stosować produkty do pielęgnacji, które pieką i szczypią. Jeśli skóra reaguje w taki sposób, wtedy najpewniej jest podrażniona. W efekcie wraz z upływem czasu będzie szybciej się starzeć.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej pomagają przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry?

Jednym z najpopularniejszych, jest lifting twarzy bez użycia skalpela, który przeprowadza się za pomocą zogniskowanej fali ultradźwiękowej. W trakcie terapii podgrzewa tkankę skóry, która obkurcza się. Na jej powierzchni powstają mikrouszkodzenia, które dodatkowo stymulują organizm do szybkiego procesu regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych. W efekcie skóra odzyskuje jędrność i elastyczność.

W profilaktyce anti-aging pomoże też dermapen – urządzenie przypominające nieco długopis. Za pomocą pulsujących mikroigieł i wielu nakłuć lekarz wprowadza w głąb skóry aktywne składniki o działaniu regeneracyjnym i odżywczym. Podczas leczenia na skórze wykonuje się mikroskopijne otworki, które stymulują dodatkowo fibroblasty do syntezy nowych włókien kolagenowych, odpowiadających za gładkość i jędrność skóry.

Do nowoczesnych technik można zaliczyć także kwas hialuronowy. Za jego pomocą modeluje się twarz i wykonuje jej lifting. Substancja ta wygładza zmarszczki i pobudza skórę do aktywnych procesów regeneracji, co z kolei opóźnia procesy starzeniowe.

Na równi z kwasem hialuronowym, stosuje się też lifting tłuszczem Pacjenta. w tym celu pobiera się niewielką ilość własnej tkanki tłuszczowej i poddaje ją obróbce. Następnie tłuszcz jest wstrzykiwany w obszary, które mają być poddane korekcji. Tkanka tłuszczowa Pacjenta jest biokompatybilna, więc ryzyko odrzucenia przeszczepu jest zredukowane praktycznie do zera. Tłuszcz zaaplikowany w głąb skóry poprawia jej koloryt i pobudza naczynia krwionośne do procesu ich namnażania.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też zastosowanie preparatu opartego na kolagenie, kwasie L-polimlekowym, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Substancja ta tworzy pewnego rodzaju „rusztowanie” skóry i stymuluje kolagen do produkcji. W efekcie w wyniku zabiegu przyspieszane są naturalne procesy regeneracji i odbudowy objętości tkanki podskórnej.

Cennym zabiegiem pod względem przeciwdziałania przedwczesnemu starzeniu się skóry, jest także mezoterapia igłowa kolagenem. Uzupełnia niedobory tego składnika w skórze, za pomocą wielu cienkich igieł, stymulując skórę do produkowania nowych włókien kolagenu. Dzięki temu skóra wygładza się i odzyskuje jędrność.

Innowacją w odmładzaniu i profilaktyce przeciwstarzeniowej, jest też preparat Nucleofil. Podawany jest w skórę w wyniku mezoterapii, która nawilża, zagęszcza i ujędrnia jej powierzchnią. Terapia pozwala na silny proces biostymulacji i głęboką odnowę skóry poprzez jej liczne iniekcje. Substancje zawarte w preparacie wykazują wpływ aż na trzy poziomy – lifting, antyoksydacja i nawilżenie. Efekty odmłodzonej skóry pojawiają się wraz z upływem czasu. Dzięki odbudowie na poziomie komórkowym skóra zyskuje głęboki proces regeneracji swoich warstw. Poza tym preparat usuwa wolne rodniki, które przyspieszają starzenie skóry.

Czy można odmłodzić skórę podatną na przedwczesne starzenie?

Wyniki badań potwierdzają, że działanie regeneracyjne skóry pozwalają uzyskać takie kompleksy składników, jak: Heksapeptyd FX, Technologia GDF-11 oraz Niacynamid [2]. Aktywne składniki wznawiają syntezę 3 substancji, które są podstawą do zachowania młodego wyglądu – kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W efekcie zwiększa się grubość naskórka wraz z gęstością skóry właściwej. Daje to kompleksowy rezultat regeneracji. Wzajemne działanie tych składników ma więc kluczowy wpływ na zachowanie młodości skóry, zapobiega i przeciwdziała jej starzeniu się. Warto więc stosować dermokosmetyki oparte na tej technologii. Aby dodatkowo wspomóc codzienną walkę z przedwczesnym starzeniem, dobrze jest włączyć zabiegi medycyny estetycznej.

Źródła:

[1] Rodier F., et al. Four faces of cellular senescence. The journal of cell biology, 2011.

[2] G.G. Camici., et al. Molecular mechanism of endothelial and vascular aging: implications for cardiovascular disease. European Heart Journal, 2015, 36, 3392-3403.

Zostaw komentarz