Skip to main content
search
Starzenie się skóry to naturalny proces, który dotknie każdego z nas. To, w jakim wieku zauważymy pierwsze zmarszczki i czy będą one bardzo rzucały się w oczy, zależy w dużym stopniu nie tylko do genetyki, ale także odpowiedniego dbania o stan skóry, zdrowy styl życia i dietę.

Jednym z czynników, które wyjątkowo negatywnie oddziałują na kondycję naszej cery i pogłębiają oznaki upływającego czasu, jest nałogowe palenie papierosów. Nie tylko przyspiesza cały proces starzenia się, ale wpływa na zdrowie ogólne skóry, jej kolor i wygląd. Zmarszczki mimiczne, zlokalizowane wokół warg, powstałe w wyniku długotrwałego układania ust w tzw. dzióbek, najczęściej bardzo mocno rzucają się w oczy, zwłaszcza u kobiet, które noszą makijaż.

W walce z defektem estetycznym, jakim są zmarszczki palacza, niezwykle skuteczna okazuje się medycyna estetyczna. Dzięki nowoczesnym technologiom, w prawie bezinwazyjny sposób możemy przywrócić młody wygląd, elastyczność i gładkość starzejącej się skórze.

Jaki wpływ na pojawianie się zmarszczek ma palenie papierosów?

Nałogowe palenie tytoniu ma udowodniony negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym także na stan skóry Wszystko za sprawą toksycznych substancji obecnych w dymie, takich jak tlenek węgla, benzen czy ksylen. Jak pokazują badania, palenie postarza nas średnio o 30 lat!

Papierosy powodują zmniejszenie poziomu kolagenu w skórze, odpowiedzialnego za jej elastyczność i jędrność. W efekcie jest ona bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek oraz bruzd.

Skóra palacza jest zazwyczaj sucha, pozbawiona blasku i matowa, ponieważ dym tytoniowy prowadzi do zmniejszenia ilości wody w jej komórkach. Niedostatecznie nawilżona traci swoją naturalną sprężystość, jest podatna na podrażnienia i wygląda na dużo starszą. Przesuszona skóra ma także osłabioną warstwę hydrolipidową, która chroni ją przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Palenie prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu, dostarczanego do komórek skóry. Staje się ona uboga w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania zdrowego wyglądu. Niedotleniona cera charakteryzuje się także ziemistym, szarawym odcieniem. Mogą się pojawiać na niej przebarwienia oraz inne zmiany pigmentacyjne – wszystko przez zwiększoną produkcję melaniny.

Substancje zawarte w papierosach stymulują powstawanie wolnych rodników, które degradują komórki skóry. Przyspiesza to procesy starzeniowe i powstawanie zmarszczek. Palenie powoduje redukcję witaminy E, która jest naturalnym antyoksydantem, nazywanym witaminą młodości. Zmniejszają się także zasoby witaminy C niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania skóry. To ona chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i przyczynia się do zachowania jędrności i elastyczności.

Palacze są także bardziej narażeni na problemy z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi. Palenie papierosów ma również wpływ na wypadanie włosów.

palenie papierosówZmarszczki palacza – czym się charakteryzują?

Zmarszczki palacza to charakterystyczny rodzaj zmarszczek mimicznych, które pojawiają się u osób regularnie palących papierosy. Ich nazwa wynika z faktu, że występują wokół ust i mają kształt pionowych linii, które odpowiadają ustawieniu ust, jakie wykonuje się podczas palenia. Często powtarzające się ruchy mięśnia okrężnego ust, pozwalającego na kurczenie i marszczenie warg, powodują nasilone powstawanie zmarszczek w tych obszarach.

Zmarszczki palacza mogą także pojawiać się u osób, które od wielu lat często piją napoje przez słomkę, są odwodnione, a ich skóra straciła jędrność i nawilżenie. Widoczność bruzd wokół warg nasila się wraz z wiekiem oraz stopniową degradacją włókien kolagenowych i elastynowych w skórze.

Charakterystyczny „kod kreskowy” w okolicy warg bardzo mocno rzuca się w oczy i jest trudny do zatuszowania. Nakładanie na zmarszczki warstw podkładu będzie tylko je podkreślało, gromadząc się we wgłębieniach.

Na szczęście, pogłębianie się tych nieestetycznych bruzd skórnych można powstrzymać, poprzez całkowitą rezygnację z palenia. Istnieją także zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełniacze, botoks czy mezoterapia, które mogą pomóc w praktycznie całkowitej redukcji powstałych już zmarszczek palacza.

zmarszczki palaczaIniekcyjne metody redukcji zmarszczek palacza – botoks czy kwas?

Jednymi z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, niezwykle skutecznych w redukcji zmarszczek są różnego rodzaje substancje wypełniające, podawane bezpośrednio do skóry. Są to stosunkowo małoinwazyjne procedury, które wykonane w kilku seriach pozostawiają efekty utrzymujące się do kilkunastu miesięcy.

Wśród najczęściej wybieranych wypełniaczy wyróżnia się:

  1. Kwas hialuronowy – jest to substancja, która naturalnie występuje w skórze, nadając jej elastyczność i sprężystość. Posiada rewelacyjne właściwości wygładzania zmarszczek, odżywiania i rewitalizacji komórek skóry. Ponadto kwas hialuronowy pobudza produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i młody wygląd.

W przypadku zmarszczek palacza, wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego o niskim stopniu usieciowienia, za pomocą cienkiej igły wstrzykuje się w problematyczne okolice wokół ust. Proces iniekcji jest stosunkowo bezbolesny i szybki, a rezultaty są zauważalne już po kilku dniach od zabiegu. Zmarszczki zostają wygładzone, owal twarzy wymodelowany, a skóra odzyskuje jędrność i młodzieńczy wygląd. Uzyskany efekt utrzymuje się zazwyczaj od kilku miesięcy do roku, w zależności od typu kwasu hialuronowego i reakcji organizmu na zabieg.

  1. Toksynę botulinową – działanie botoksu polega na blokowaniu impulsów nerwowych, które powodują skurcze mięśni. Dzięki delikatnemu paraliżowi wywołanemu przez jad kiełbasiany dochodzi do rozluźnienia okolicy zabiegowej i wygładzenia zmarszczek. Specjalista, przy użyciu bardzo cienkiej igły wstrzykuje małe dawki botoksu w okolicę ust, gdzie występują zmarszczki palacza. Efekt jest widoczny niemal natychmiast po zakończeniu zabiegu i utrzymuje się około 6 miesięcy.

Botoks jest skutecznym sposobem redukcji zmarszczek palacza, ale może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi, takimi jak obrzęk, zasinienie, suchość w ustach czy trudności w mówieniu. Dlatego, przed przystąpieniem do zabiegu, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni stan naszej skóry i dobierze odpowiednią dawkę toksyny.

Usuwanie zmarszczek palacza zabiegami laserowymi

Innym rozwiązaniem, które umożliwia pozbycie się problemu nieestetycznych zmarszczek wokół warg, są nowoczesne terapie oparte na działaniu lasera. Istnieje kilka rodzajów laserów, które można bezpiecznie wykorzystać w tym celu, w tym lasery frakcyjne, ablacyjne i nieablacyjne.

W gabinecie Dr Katarzyny Osipowicz możemy poddać się zabiegowi wygładzania zmarszczek nowoczesnym laserem frakcyjnym marki FRAXEL. Jego działanie polega na emitowaniu monochromatycznej wiązki światła o określonej długości fali, która dociera do głębszych warstw skóry.

Celem zabiegu jest utworzenie mikrouszkodzeń w jej strukturze, które pobudzają komórki do wzmożonych procesów regeneracji. Jednocześnie dochodzi do uruchomienia syntezy włókien kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i młody wygląd skóry. Proces leczenia jest stopniowy, a efekty – m.in. wygładzenie nawet głębokich zmarszczek, są zwykle widoczne po 2 – 3 sesjach i utrzymują się około roku.

Peelingi chemiczne, jako remedium na zmarszczki palacza

Zabiegi peelingujące oparte na kwasach lub wykorzystujące działanie lasera bądź diamentów, są polecane, jako skuteczna metoda walki z drobnymi zmarszczkami i utratą jędrności skóry. Rodzaj peelingu i częstotliwość jego powtarzania każdorazowo powinien dobrać dermatolog, w zależności od stanu i potrzeb naszej cery. Do wyboru mamy m.in. peelingi z wykorzystaniem kwasów (salicylowego, mlekowego, glikolowego czy trójchlorooctowego), łagodniejsze peelingi enzymatyczne oraz mechaniczne np. oparte na działaniu drobnych kuleczek z mikrofibry lub korundu.

Peelingi wpływają na redukcję zmarszczek na kilka sposobów. Po pierwsze, usuwają warstwę martwego naskórka, co pozwala na odsłonięcie zdrowszej, młodszej i bardziej jednolitej warstwy skóry. Po drugie, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla utrzymania jej elastyczności i sprężystości. Po zabiegu skóra staje się bardziej napięta i wygładzona, co zmniejsza widoczność zmarszczek.

Peelingi mogą być stosowane, jako samodzielna procedura odmładzająca lub łączone z innymi zabiegami, takimi jak wypełnianie kwasem hialuronowym lub botoksem, co pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

Lifting twarzy nićmi PDO, jako metoda redukcji zmarszczek palacza

Lifting twarzy nićmi PDO to innowacyjna metoda rewitalizacji skóry, która pozwala na zmniejszenie widoczności zmarszczek i poprawienie owalu twarzy. Jest to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnego liftingu chirurgicznego. Nici PDO wykonane są z syntetycznych, jednowiązkowych włókien o jednolitej strukturze, zapobiegającej namnażaniu się bakterii.

Zabieg polega na delikatnym wszczepieniu nici pod skórę, za pomocą pojedynczych ukłuć cienką igłą, co ogranicza możliwość uszkodzenia struktury skóry w czasie implantacji. Nici PDO ulegają stopniowemu rozpuszczeniu, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, kluczowych dla utrzymania elastyczności i sprężystości skóry. Ponadto pobudzają komórki do intensywnych procesów regeneracyjnych, dzięki czemu twarz staje się rozświetlona i wyraźnie wygładzona. Nici PDO są również zdolne do podtrzymywania szkieletu tkanek w trakcie procesu odbudowy, co prowadzi do naturalnego efektu liftingującego.

Lifting twarzy nićmi PDO jest przeprowadzany w gabinecie medycyny estetycznej. Okolicę poddawaną zabiegowi można w razie potrzeby znieczulić miejscowo specjalnym kremem. Procedura wszczepiania nici trwa zwykle od 30 do 60 minut i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Pacjenci wracają do swoich codziennych czynności zaraz po zabiegu – zdarza się, że wystąpią lekkie obrzęki i zasinienia, które zwykle znikają samoistnie w ciągu kilku dni.

Efekty liftingu nićmi PDO są widoczne niemal natychmiastowo i utrzymują się nawet do dwóch lat, w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych pacjenta i jego trybu życia.

Zabieg Anti-Aging Dermapenem w walce ze zmarszczkami palacza

Dermapen, czyli innowacyjny system mikronakłuć, doskonale sprawdza się do redukcji zmarszczek i poprawy kondycji skóry. Cała procedura zwykle trwa około 30 minut i jest wykonywana w gabinecie medycyny estetycznej. Przy pomocy małego urządzenia przypominającego długopis, zakończonego igiełkami, specjalista może wprowadzić substancje czynne w głębokie warstwy skóry. Mikroskopijne dziurki, utworzone podczas nakłuwania dodatkowo stymulują fibroblasty do intensywnej odbudowy oraz wpływają na zwiększoną syntezę włókien kolagenowych i elastynowych.

To właśnie dzięki temu metoda ta jest wysoce skuteczna w usuwaniu zmarszczek, w tym także tych z okolicy warg.

Dermapen to niewymagająca rekonwalescencji, niedroga i mało inwazyjna metoda, która zapewnia naturalny wygląd, a oznaki starzenia zatrzymuje, wykorzystując fizjologiczne procesy zachodzące w organizmie. Efekty zabiegu zwykle utrzymują się przez kilka miesięcy, a pacjenci mogą wymagać kilku sesji, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Jak wybrać najlepszy zabieg dla siebie?

Jeśli mamy wątpliwości, która z wymienionych metod walki ze zmarszczkami palacza będzie najlepsza w naszym przypadku, najlepiej wybrać się na profesjonalną konsultację z lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem, który pomoże nam z wyborem. Warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak stan naszej skóry oraz jej potrzeby, ewentualne choroby, z którymi się mierzymy, przeciwwskazania do wykonania konkretnych zabiegów i, oczywiście nasz budżet.

Ważny jest także stopień zaawansowania zmarszczek mimicznych — niektóre zabiegi są bardziej skuteczne w wygładzaniu głębokich zmarszczek, podczas gdy inne lepiej sprawdzą się przy powierzchownych zmarszczkach. Poznając dokładnie przebieg procedury, właściwości wykorzystywanych preparatów oraz możliwe do uzyskania efekty, na pewno łatwiej nam będzie wybrać taki zabieg, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Zostaw komentarz